بلاگ آجیل و خشکبار صفائی

بهترین خواص فندق و اثرات آن در درمان بیماری ها

آنچه قرار است در این مقاله بخوانید

  • تاریخچه فندق
  • ترکیبات موجود در فندق
  • ارزش غذایی
  • فواید فندق برای سلامتی
  • مملو از آنتی اکسیدان ها
  • می تواند برای قلب مفید باشد
  • ارتباط با مهار سرطان
  • می تواند التهاب را کاهش دهد
  • می تواند سطح قند خون را کاهش دهد
  • خطرات احتمالی و اثرات جانبی فندق

تاریخچه فندق

فندق اصالتا اهل آسیای صغیر است و قدمت آن به 5000 سال پیش باز می گردد. نسخه هایی از خط چینی یافت شده است که نشان می دهند حدود پنج هزار سال پیش در مورد این میوه نوشته اند. یونانیان و رومیان، آن را در سراسر اروپا پخش کردند و در قرن نوزدهم انواعی از آن کشت شد که تا به امروز از آن استفاده می شود.

برآورد تولید جهانی فندق در سالهای اخیر، حدود 650.000 -700.000 تن است و کشورهای اصلی تولید کننده ترکیه ، ایتالیا ، اسپانیا و ایالات متحده هستند.

ترکیبات موجود در فندق

فندق حاوی مقادیر زیادی پروتئین ، فیبر غذایی ، ویتامین E ، آهن ، تیامین ، فسفر ، منگنز و منیزیم است که همگی بیش از است. چندین ویتامین B دارای محتوای قابل توجهی هستند. در مقادیر کمتر اما قابل توجه  از ویتامین K ، کلسیم ، روی و پتاسیم نیز برخوردار است.

فندق منبع قابل توجهی از چربی های غیر اشباع اسید اولئیک ، چربی های غیر اشباع اسید لینولئیک  و چربی اشباع  پالمیتیک اسید و اسید استئاریک است.

ارزش غذایی

یک اونس (28 گرم یا حدود 20 مغز کامل) فندق حاوی:

مقدار در 1 اونس

کالری

174

پروتئین

2/4  گرم

چربی

17  گرم

کربوهیدرات

7/4  گرم

فیبر

7/2  گرم

ویتامینE

21%RDI

منگنز

87%RDI

فواید فندق برای سلامتی

مملو از آنتی اکسیدان ها

فندق سرشار از ترکیبات فنولیک است که نشان می دهد خاصیت آنتی اکسیدانی را در بدن افزایش می دهد. بهتر است فندق را کامل و بدون بودادن بخورید تا بیشترین غلظت آنتی اکسیدان را از آن دریافت می کنید.حالت تهوع را تسکین میدهد.

فندق سرشار از ترکیبات فنولیک است که به نظر می رسد خاصیت آنتی اکسیدانی را در بدن افزایش می دهد. بهتر است فندق را کامل و بدون بودادن بخورید تا بیشترین غلظت آنتی اکسیدان را از آن دریافت می کنید.

میتواند برای قلب مفید باشد

فندق می تواند ظرفیت اکسیداتیو را افزایش داده و سطح چربی خون را کاهش دهد ، که می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کند. همچنین به نظر می رسد که فشار خون را تنظیم می کند.

ارتباط با مهار سرطان

غلظت بالای ترکیبات آنتی اکسیدانی ، ویتامین E و منگنز در فندق قادر است به کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها کمک کند ، اگرچه برای اطمینان بیشتر، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

می تواند التهاب را کاهش دهد

فندق به دلیل غلظت بالای چربی های سالم قادر است به جلوگیری و کاهش التهاب کمک کند. با این وجود ، عوامل دیگر نیز مهم هستند.

می تواند سطح قند خون را کاهش

فندق حاوی چندین ترکیب است که به کاهش سطح قند خون کمک می کنند. با این حال ، شواهد در دسترس محدود است و برای اثبات مزایای بالقوه آن، بایستی مطالعات بیشتری بر آن انجام شود.

خطرات احتمالی و اثرات جانبی

بخاطر داشته باشید که مصرف بیش از اندازه هر ماده غذایی میتواند برای سلامتی خطراتی بهمراه داشته باشد لذا سعی کنید در مصرف هر ماده غذایی جانب احتیاط را رعایت کرده و هرچیزی را متعادل میل نمایید. به نظر می رسد فندق برای بیشتر مردم بی خطر است. اما برخی از افراد به فندق حساسیت دارند که ممکن است در این افراد موجب شوک آنافیلاکسی شود.

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X