بلاگ آجیل و خشکبار صفائی

راهکارهایی برای جوان ماندن پوست و نقش آجیل یا مغزیجات

آنچه قرار است در این مقاله بخوانید:

 

پوست، اولین سد دفاعی بدن

پوست، خط مقدم دفاعی بدن در برابر میکروب ها و باکتری هاست و صد البته که سلامتی و جوانی آن، بر زیبایی و حتی سلامت روحی تاثیر می گذارد، پس وظیفه ماست تا از این سرمایه بزرگ مراقبت کنیم. پوست ما برای شادابی و جوان ماندن به تغزیه و آبرسانی، شست و شوی مرتب، خواب کافی و سبک زندگی سالم نیاز دارد، سلامت روحی و دوری از استرس بسیار مهم است، همچنین باید از مصرف الکل و دخانیات پرهیز شود. اگر به 90% درصد باید ها و نباید های پوست دقت کنیم در می یابیم که بطور مستقیم با تغذیه ما ارتباط دارد، بدین معنی که هرچقدر از بهترین محصولات پوستی ب منظور آبرسانی، جلوگیری از چین و چروک، ضد آفتاب و… استفاده شود، چنانچه تغذیه پوست از درون صورت نگیرد، استفاده از این محصولات تاثیر چندانی ندارد. پس سبک زندگی و به ویژه سبک غذایی، بیشترین نقش را در کیفیت پوست دارد. اولین کار این است که دانش تغذیه ای خود را گسترش دهیم و مهمترین مواد و ترکیبات لازم برای پوست و غذاهایی که بطور طبیعی حاوی این مواد هستند را بشناسیم.

در ادامه این مطلب در مورد آجیل و مغزیجات و اهمیت ویژه آنها در تغزیه رسانی به پوست میخوانیم.

مواد مغذی موجود در آجیل و مغزیجات برای پوست

چربی های مفید موجود در آجیل و مغزیجات و تاثیر مثبت آنها بر پوست

اسیدهای چرب امگا 6 پوست را انعطاف پذیر نگه می دارند و چربی های امگا 3 رطوبت پوست را حفظ کرده، التهاب را کاهش می دهند و حتی ممکن است از پوست در برابر سرطان محافظت کنند.

تقریبا تمام چربی موجود در انواع آجیل ها از نوع مفید و غیر اشباع بوده و سرشار از امگا3 و امگا 6 هستند. گردو، آجیل برزیلی، فندق، بادام، بادام هندی، پسته و… می توانند منابع غنی از این چربی ها و درنتیجه بسیار مفید برای پوست باشند.

اسید لینولئیک linoleic acid بیشترین اسید چرب تشکیل دهنده پوست است و از نازک شدن و ایجاد چین و چروک پوست جلوگیری میکند، گردو و بادام منابع سرشار از اسید لینولئیک هستند.

پروتئین موجود در آجیل و مغزیجات و تاثیر مثبت آن بر پوست

پروتئین برای حفظ خاصیت الاستیسیته پوست بسیار حیاتی است. دو پروتئین اصلی، کلاژن و الاستین باعث می شوند که پوست انعطاف پذیر و جوان و بماند، در ادامه بیشتر به کلاژن و اهمیت ویژه آن در بدن می پردازیم. آجیل ومغزیجات منابع سالم پروتئین گیاهی هستند، بادام و بادام زمینی، گردو، پسته، بادام هندی، دانه کاج، آجیل برزیلی و فندق غنی از پرتئین هستند که در بین آنها بادام زمینی مهمترین و غنی ترین آجیل از نظر پروتئین است.

کلاژن، مهمترین فاکتور در جوان ماندن پوست

کُلاژِن از واژه ی یونانی کلا به معنای چسب گرفته شده است. یک پروتئین سخت، نا محلول و فیبری است که از فراوان ترین پروتئین های بدن است و حدود یک سوم از کل پروتئین های آن را تشکیل می دهد.

کلاژن یکی از مهم ترین اجزای ساختمانی پوست، استخوان و دندان، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها است. در واقع کلاژن مانند چسبی است که بافت های مختلف بدن را در کنار هم مکم نگه می دارد. کلاژن می تواند به اجزای کوچک تر تبدیل شود، که تغییر شکل دهد و دوباره جذب بدن شود، که به آن خاصیت بازجذبی میگویند. این ویژگی منحصر بفرد باعث شده که کلاژن مناسب استفاده در طیف متنوعی از درمان های پزشکی باشد.

عنصر مس در فعال کردن آنزیم ساخت کلاژن نقش دارد. این عنصر در بسیاری از آجیل ها اعم از بادام ها، شاه بلوط، گردو، فندق، پسته، تخمه ها، دانه کنجد و غیره یافت می شود.

اسید هیالورونیک باعث کلاژن سازی و جذب آب در پوست میشود که در انواع آجیل و دانه ها، به ویژه لوبیا یافت می شود.

یکی دیگر از سازنده های کلاژن در بدن آسکوربیک اسید یا ویتامین ث است که میتوانید آن را از طریق خوردن روزانه آجیل دریافت کنید که به ویژه در فندق فراوان است.

دانه کدوتنبل‌ حاوی مس و ویتامین ث است که به کلاژن سازی کمک میکند.

‌آنتی اکسیدان های موجود در آجیل و مغزیجات و تاثیر مثبت آنها بر پوست

رادیکال های آزاد مولکولهای ناپایداری هستند که الکترون از دست می دهند و طی واکنش های طبیعی بدن، و با قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، آلودگی هوا، اشعه، دود سیگار و.. تولید می شوند. رادیکال های آزاد باعث ایجاد التهاب و پیری زودرس از جمله پیری پوست می شوند. کار آنتی اکسیدان ها خارج کردن این رادیکال ها از بدن و جلووگیری از وارد شدن آسیب به سلول ها، به ویژه سلول های پوستی است.

آنتی اکسیدان ها شامل فرم های مختلفی هستند مانند کارتنوئیدها ( Carotenoids )، بتاکاروتن ( Beta- Carotene )، لیکوپن ( Lycopene )، رسوراترول ( Resveratrol )، پلی فنول ( Polyphenols )، ویتامین های مانند C، E، A، D و… که فرآیند اکسیداسیون یا واکنش سلولی به اکسیژن و پراکسید یا رادیکال های آزاد را مهار می کنند. بنابراین از فواید آنتی اکسیدان ها

داشتن پوستی سالم، جوان، درخشان و شفاف است.

پوست را سم زدایی و پاکسازی میکنند و با افزایش خاصیت کشسانی و ارتجاعی پوست و از شل شدن و افتادگی آن جلوگیری میکنند. آجیل و مغزیجات سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها هستند که میتوانید برای جلوگیری از پیری پوست، روزانه یک مشت از انواع آنها، به ویژه گردو مصرف کنید.

انواع مواد معدنی موجود در آجیل و مغزیجات و تاثیر مثبت آنها بر پوست

سلنیوم، روی، مس، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، آهن و بسیاری ازمواد معدنی دیگر در آجیل و دانه ها وجود دارند که فواید بسیار زیادی برای بدن به ویژه پوست دارند. برای مثال

سلنیوم به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند که در تخمه آفتابگردان فراوان است، روی می تواند چربی را که منجر به مسدود شدن منافذ می شود، کاهش دهد، پتاسیم پوست را آبدار و محکم نگه می دارد، مس در فعال کردن آنزیم واکنش ساخت کلاژن نقش دارد که در دانه کنجد به وفور یافت می شود، آهن باعث افزایش گردش خون در پوست میشود و پوست را سرزنده و درخشان می کند. معمولا تمام آجیل ها به ویژه آجیل برزیلی حاوی مواد معدنی لازم برای پوست و مو هستند و باعث افزایش خاصیت ارتجاعی و شادابی پوست می شوند.

انواع ویتامین های موجود در آجیل و مغزیجات و تاثیر مثبت آنها بر پوست

‌آجیل و مغزیجات سرشار از انواع ویتامین هستند، ویتامین های A، E، C، B، K و.. . همگی برای بدن و به ویژه برای پوست ضروری هستند. برای مثال بادام، گردو، ماکادمیا، بادام هندی، فندق و بسیاری از آجیل ها مملو از ویتامین E هستند که به عنوان آنتی اکسیدان در برابر آسیب نور خورشید از پوست محافظت می کند، ویتامین C آنتی اکسیدان و ضد التهاب است و تولید کلاژن را تقویت می کند که در آجیل ها به ویژه در فندق و شاه بلوط فراوان است، گردو حاوی ویتامین B است که به ترمیم دی ان ای کمک می کند و ممکن است خطر سرطان پوست را کاهش دهد، ویتامین K به درمان واریس کمک می کند که در اکثر آجیل ها یافت می شود، ویتامین A کاراتنوئید است که از تولید بیش از حد سلول های پوست جلوگیری می کند، آنتی اکسیدان های موجود در پسته به کاهش آکنه کمک می کنند. بنابراین بهتر است بجای استفاده از مکمل های دارویی، از آجیل ها و مغزیجات به عنوان ویتامین استفاده کنیم.

فیبر موجود در آجیل و مغزیجات و تاثیر مثبت آن بر پوست

فیبر باعث می شود که سلولهای بدن در سلامت کامل به فعالیت خود ادامه دهند و عملکرد خود را بدون نقص به انجام برسانند. اگر فیبر به اندازه کافی مصرف نشود یبوست ایجاد می شود، در نتیجه مواد سمی که در اثر هضم و تخمیر مواد غذایی ایجاد می شوند نمیتوانند به طور کامل دفع شوند و قسمتی از آنها به ناچار از راه پوست دفع می شوند، همین دفع سموم مزبور، مثل اوره، نمک، آمونیاک، کراتین وامثال آنها باعث فرسایش و خستگی پوست و پیدایش چین و چروک صورت می شود. بنابراین مصرف فیبر برای جوانی و شادابی پوست بسیار حیاتی است که در انواع آجیل و خشکبار به ویژه بادام و آلو به وفور یافت می شود.

تگ ها :

4 دیدگاه ها برای “راهکارهایی برای جوان ماندن پوست و نقش آجیل یا مغزیجات”

  1. این ها همه نعمت های خدا هستند برای ما

    1. قطعا خدا ما را دوست داره

  2. چقدر جالب من نمیدونستم

    1. ممنون برای نظرتون

نظرات بسته شده است.

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X