بلاگ آجیل و خشکبار صفائی

نقش تغذیه در سلامت بدن و نقش آجیل یا مغزیجات

آنچه قرار است در این مقاله بخوانید:

 

مفهوم سلامتی و اهمیت تغذیه

سلامتی صرفا به معنای نبود بیماری نیست. سلامتی یعنی زندگی با کیفیت بالا با تاکید بر سلامت جسمی، اجتماعی، فکری، احساسی و روحی است. تغذیه مطلوب، تأمین همه مواد مغذی از نظر نوع و مقدار، پایه و اساس سلامتی و پیشگیری از بیماری است. غذاهایی که می خوریم و مواد مغذی که بایستی از آنها دریافت کنیم، مهمترین عوامل مستمر محیطی هستند که بر رشد، توسعه، توانایی ها، عملکرد و سلامت ما تأثیر می گذارند. این که چگونه شیوه زندگی خود را با تغذیه مناسب، نظم دادن به عادات بهداشتی و برنامه ریزی ورزشی تنظیم کنیم، تأثیر زیادی بر سلامت شخصی خواهد داشت و به کاهش هزینه های آتی در مراقبت های پزشکی کمک شایانی می کند.

در ادامه با اهمیت آجیل و مغزیجات و نقش آن ها در سلامتی و بهبود سبک زندگی آشنا میشویم.

آجیل و مغزیجات منابع سرشار از پروتئین، چربی های سالم، الیاف، انواع آنتی اکسیدان، مواد معدنی و ویتامین ها هستند.

آجیل منبع پروتئین گیاهی

آجیل منبع عالی پروتئین است و بنابراین نقش مهمی در حفظ و ساخت ماهیچه های ما دارد. بی دلیل نیست که آجیل و مخلوط آجیل یک میان وعده بسیار محبوب برای ورزشکاران است. کره بادام زمینی همیشه یکی از محصولات مورد علاقه ورزشکاران بوده است.

پروتئین ها نقش مهمی در تقویت ساختار ها و بهبود وضعیت بافت ها، عملکرد هورمون ها و انتقال پیام ها در بدن، ایجاد واکنش های بیوشیمی، تنظیم غلظت اسید ها و مایعات بدن، انتقال و ذخیره مواد مغذی، رشد بافت های بدن و تامین انرژی دارند، بنابراین ضرورت دریافت آن ها بطور روزانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است،

همانطور که عنوان شد تمامی آجیل ها دارای مقادیر زیادی پروتئین گیاهی هستند اما در بین آنها بادام زمینی دارای بیشترین میزان پروتئین است.

آجیل منبع چربی های سالم

آجیل حاوی مقدار زیادی چربی است که ممکن است چندان مثبت به نظر نرسد، اما اگر دقیق تر نگاه کنید، در واقع اینطور است. زیرا محتوای اسیدهای چرب سالم و غیر اشباع به ویژه در آجیل زیاد است. آجیل و مغزیجات حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که نه تنها از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند، بلکه خطر بیماری های قلبی عروقی را نیز کاهش می دهد.

انواع مختلفی از چربی ها در رژیم غذایی وجود دارد که برخی از آنها مفیدتر از سایر دیگرند. آجیل ها عمدتا حاوی چربی های تک غیر اشباع و چند غیر اشباع هستند. این نوع چربی ها به عنوان “چربی مفید” شناخته می شوند که می توانند به کاهش کلسترول کمک کنند.

آجیل و دانه ها به کنترل وزن کمک می کنند زیرا چربی های آنها به طور کامل جذب نمی شوند، متابولیسم بدن را افزایش می دهند و کمک می کنند تا مدت طولانی تری احساس سیری کنید.

آجیل منبع فیبرهای غذایی

محتوای فیبر بالا عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می بخشد و سطح قند خون را تنظیم می کند. غذاهای غنی از فیبر ما را برای مدت طولانی سیر نگه می دارد و مانع از خوردن میان وعده های ناسالم می شود.

آجیل منبع آنتی اکسیدان ها

نقش بالقوه آنتی اکسیدان ها در مغزها و دانه ها در استرس اکسیداتیو و بیماری های مرتبط از اهمیت بالایی برخوردار است. رادیکالهای آزاد و دیگر گونه های واکنش پذیر اکسیژن و نیتروژن (ROS و RNS) در نتیجه واکنشهای متابولیکی اکسیداتیو سلولی بطور طبیعی ایجاد می شوند. شواهد قانع کننده ای در دو دهه گذشته نشان داده است که استرس اکسیداتیو در پاتوفیزیولوژی بسیاری از انواع بیماری به ظاهر غیر مرتبط دخیل است. بنابراین، تصور می شود که استرس اکسیداتیو در حال حاضر سهم قابل توجهی در انواع مختلف بیماری ها دارد. یک سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی درون زا برای مقابله با آسیب اکسیداتیو و استرس اکسیداتیو ایجاد شده است. آجیل و مغزیجات حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است. گردو، بادام زمینی، پسته، تخمه آفتابگردان، فندق، بادام، آجیل برزیلی، بادام هندی، دانه های خشخاش، کنجد و بسیاری از آجیل های دیگر حاوی مقادیر قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها هستند.

آجیل منبع انواع مواد معدنی

آجیل و مغزیجات تامین کننده عالی مواد معدنی ضروری برای بدن است. به عنوان مثال، کلسیم و منیزیم سلامتی استخوان ها و دندان ها را تامین می کنند. از طرف دیگر، ید عملکرد مطلوب غده تیروئید را تضمین می کند، زیرا نقش قابل توجهی در شکل گیری هورمون های تیروئید دارد. آجیل همچنین حاوی مس و منگنز است، منگنز جزء مهمی از آنزیم های مختلف است، مس نقش تعیین کننده ای در تشکیل خون دارد و در نتیجه بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد.

سایر عناصر کمیاب و مهم مانند روی، سلنیوم یا آهن نیز با مصرف آجیل تأمین می شوند. این مواد معدنی نه تنها دنباله ای منظم از فرآیندهای متابولیک را تضمین می کنند، بلکه در مبارزه با رادیکال های آزاد و در نتیجه در برابر آسیب سلولی از بدن محافظت می کند.

کلسیم در مقادیر کم اما مهم، به سرتاسر بدن سود می رساند. تحقیقات تأیید کرده است که کلسیم در استحکام استخوان ها، انقباض عروق، اتساع عروق، عملکرد ماهیچه ها، انتقال عصبی، سیگنال دهی درون سلولی و ترشح هورمونی نقش دارد که که اهمیت و ضرورت کلسیم در بدن را بیان می کند. هرگونه تغییر در کلسیم موجود در سرم خون، بر یک یا چند مورد از این عملکردها تأثیر می گذارد.

آجیل منبع انواع ویتامین ها

آجیل و مغزیجات مقدار زیادی ویتامین دارند، به ویژه ویتامین B و ویتامین E در آنها پررنگ و قابل توجه است. ویتامین B متابولیسم را افزایش می دهد و نقش بسزایی در تشکیل خون دارد، ویتامین E دارای اثر آنتی اکسیدانی است و از بدن در برابر مولکول های مضر محافظت می کند. همچنین دارای اثر ضد التهابی است و از سیستم ایمنی، سیستم عصبی و ماهیچه های اسکلتی حمایت می کند. آجیل و مغزیجات حاوی ویتامین هایA، K و C نیز هستند که همگی از فواید بسیار زیادی برای سلامتی جسمی و روحی برخوردارند.

4 دیدگاه ها برای “نقش تغذیه در سلامت بدن و نقش آجیل یا مغزیجات”

  1. خیلی برای سلامتی مفیده

    1. قطعا همینجوره

  2. ای کاش در دسترس همگان قرار بگیره

نظرات بسته شده است.

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X