بلاگ آجیل و خشکبار صفائی

دمنوش به لیمو

آن چه در این مقاله خواهید خواند:

معرفی دمنوش به لیمو

خواص دمنوش به لیمو

  • بازسازی عضلات
  • کاهش التهاب مفصل (آرتروز)
  • خواص ضد سرطان
  • کاهش استرس و اضطراب
  • کم خوابی
  • گوارش

موارد منع مصرف

نحوه مصرف

تاریخچه و نحوه نگه داری در خانه

 

معرفی دمنوش به لیمو

وقتی نام دمنوش به لیمو به زبان می آید قطعا یکی از خوش طعم و عطرترین ها در ذهن ما تداعی میشود. این گیاه که در اصل در آفریقای جنوبی کشت می شده،  پس از مدتی به کشور های دیگر از جمله ایران منتقل و در این کشور ها کشت شد. عطر این دمنوش بسیار نزدیک به بوی خوش لیمو میباشد و همچنین طعم مخصوص به خود را دارد.این دمنوش را به تنهایی یا به همراه دارچین، گل محمدی، نعناع، گل گاو زبان، بهارنارنج و چای سبزمصرف کرد.

خواص دمنوش به لیمو

 

بازسازی عضلات

بسیاری از افراد پس از ورزش احساس درد در عضلات خود را داشته اند که این درد 2 علت عمده میتوادن داشته باشد: 1- تجمع اسید حاصل از فعالیت ماهیچه به نام اسید لاکتیک 2-التهاب در عضلات به علت وارد شدن نیرو به عضلات. در مورد دوم در بسیاری از موارد در هنگام ورزش بسیاری از تار های عضلانی دچار آسیب هایی در حد میکرومتر شده که این آسیب ها ایجاد التهاب میکند. این التهابات با بازسازی موجب رشد و بزرگ شدن عضلات میشود. مواد موثره ای (recoverben) در به لیمو وجود دارد که میتواند سرعت بازسازی عضلات را چندین برابر کرده و موجب تقویت نیروی فیزیکی ما میشود.

 

کاهش التهاب مفصل (آرتروز)

بسیاری از بیماری های التهابی مانند التهاب مفصلی مانند آرتروز به علت وجود عوامل التهابی بهبود آن ها با تاخیر و درد زیادی برای بیمار همراه است. مواد موثره ای که در دمنوش به لیمو وجود دارد از تولید این مواد التهابی در مفاصل جلوگیری کرده و با کاهش سطح آن ها در مفصل موجب کاهش درد و افزایش سرعت بهبودی میشود.

خواص ضد سرطان

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که در بدن از تولید عوامل اکسیداتیو جلوگیری میکنند. عوامل اکسیداتیو که شاید بتوان گفت از عوامل اصلی بیماری های خطرناکی چون سرطان ها هستند در شرایط مختلفی یا به بدن از طریق مواد غذایی مانند سوسیس و کالباس وارد شده ویا در خود بدن به علت افزایش سطح استرس تولید میشوند. ماده موثره (Verbascoside) که یک آنتی اکسیدان محسوب میشود به فراوانی در دمنوش به لیمو یافت شده که میتواند از بیماری های خطرناکی جلوگیری کند.

کاهش استرس و اضطراب

یکی از استفاده های اصلی دمنوش به لیمو به علت اثرات آرامبخشی آن میباشد. تحقیقات وسیعی در مورد تاثیر ماده موثره موجود در دمنوش به لیمو بر روی سطح استرس و اضطراب انجام گرفته شد ولی در جدید ترین آن ها که 9 هفته به طول انجامید مشاهده شد که مصرف گیاه به لیمو موجب کاهش سطح تنش و استرس در افراد شده و باعث آرامش افراد میشود.

کم خوابی

بسیاری از افرادی که از کم خوابی و یا بدخوابی و یا بی نظمی در چرخه خواب رنج میبرند به احتمال زیاد دچار عدم تعادل هورمون ملاتونین شده اند. این هورمون با شروع تاریکی و کم شدن نور تحریک شده و موجب شروع خواب در انسان میشود. افرادی که دچار کم خوابی و یا بد خوابی شده اند به احتمال زیاد دچار کمبود این هورمون در بدن خود هستند. خوشبختانه دمنوش به لیمو غنی از ملاتونین بوده و موجب تنظیم و بهبود کیفیت و کمیت خواب میشود.

 

گوارش

در جدیدترین تحقیقاتی که در سال 2021 انجام شد، تاثیر عصاره به لیمو بر بسیاری از آنزیم ها بدن سنجیده شد. در این تحقیق نشان داده شد که عمکلرد بسیاری از آنزیم های گوارشی از جمله آمیلاز بهبود یافت. این آنزیم یکی از اصلی ترین آنزیم ها جهت هضم مواد در سیستم گوارشی انسان  است. همچنین در مقالات پیشین از تاثیر مثبت عصاره به لیمو بر روی سوء هاضمه و بیماری های گوارشی دیگر هم اثبات شده است. این نوع اختلالات معمولا موجب بهم خوردن تنظیم آنزیم ها شده (دیس پپسی) و فرایند هضم مواد غذایی در معده و روده دچار مشکلات جدی میشود.

 

موارد منع مصرف:

سه مورد اصلی جهت احتیاط و حتی منع مصرف دمنوش به لیمو وجود دارد. بعضی افراد دارای حساسیت پوستی خفیف تا زیاد نسبت به دمنوش به لیمو دارند. مصرف زیاد و بیش از حد به لیمو در افرادی که دارای اختلالات کلیه هستند میتوند مضر باشد و در این گروه منع مصرف این ماده وجود دارد. همچنین مطالعات مختلفی بر روی مضرات این گیاه در دوران بارداری و شیر دهی انجام شده است که اطلاعات دقیق ثابت شده ای نیست ولی بسیاری از پزشکان توصیه میکنند جهت رعایت احتیاط در دوران بارداری و شیر دهی دمنوش به لیمو مصرف نشود.

نحوه مصرف:

دمنوش به لیمو را میتوان به شیوه های مختلف مصرف نمود ولی در ساده ترین روش آن چندین برگ به لیمو را درون ظرفی با آب داغ قرار داده وسپس ظرف را بر روی کتری و یا سماور در حال جوش گذاشته و به مدت 15 الی 20 دقیقه به آن زمان میدهیم تا به خوبی دم بکشد. به علت طعم تلخ به لیمو میتوان به این دمنوش به مقداری عسل اضافه نمود که به شدت برای سلامتی مفید میباشد. همچنین میتوان دمنوش به لیمو را با دمنوش های دیگر به صورت ترکیبی مصرف نمود.

مصرف با دیگر دمنوش ها:

گیاه ترکیب میزان به لیمو میزان گیاه ترکیب مناسب برای
نعناع

 

3 برگ 3 برگ طعم بهتر
گل گاوزبان دو سوم قاشق یک سوم قاشق آرامبخش – ضد نفخ
چای سبز

 

نصف قاشق نصف قاشق ضد سرطان
دارچین و گل محمدی 2 قاشق غذا خوری 2 بند انگشت دارچین و 1 عدد گل محمدی خلط آوری و رفع گرفتگی
بهار نارنج

 

دو سوم قاشق یک سوم قاشق
اسطوخودوس

 

3 برگ 3 برگ بهبود گوارش

 

تاریخچه و نحوه نگه داری در خانه:

این گیاه از دوران بسیار دور در کشور های آمریکای لاتین مانند شیلی، پرو، آرژانتین کشت میشد. اما در قرن 17 این گیاه به اروپا آورده شد و پس از مدتی به ایران هم راه یافت. این گیاه قابلیت رشد و زنده ماندن در خانه را دارد و میتوان با پرورش این گیاه در خانه و در گلدان به صورت خانگی از برگ های این گیاه استفاده کرد. در صورت نگه داری این گیاه در باغچه و محیط بیرون باید از آن در مقابل سرمان محافظت نمود و در صورت سرد بودن هوا به روی آن کاور کشید.

2 دیدگاه ها برای “دمنوش به لیمو”

  1. من کلا عاشقل لیمو ام واقعا چیزط حیاتی هس واس زندگی

  2. واقعا تاثیر داره مادر بزرگم همیشه بهمون میگه

نظرات بسته شده است.

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X